Tarihçemiz

 

KUYUMCUKENT

Kuyumcukent’in hikâyesi, bir grup sektör mensubunun, ilk aşamada kuyum sektörünün alt yapısını iyileştirmek ve geliştirmek, takı imalatı esaslı, insan sağlığı ile barışık toplu üretim alanları oluşturmak gerektiği düşüncesinden hareketle, 1988 yılında Sınırlı Sorumlu İstanbul Kuyumcu Sanatkârları Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi’ni kurmaları ile başladı. 6 yıl süren arazi arama çalışmaları sonucunda, dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın devreye girmesi ile Elektrokent’in inşaat alanının başladığı Yenibosna’daki alanı kooperatife devredildi. Kuyumcukent kompleksinin iki ana bloğundan birini oluşturan Atölye Bloğu’nun bir kısmı 1996 yılından 2000 yılına kadarki süreçte inşa edildi. Şubat 2001 yılında Baytur İnşaat Taahhüt A.Ş. ile imzalanan “sabit fiyat anahtar teslim” usulüne dayalı ikinci ihale sonucunda Temmuz 2001 tarihinde Atölye Bloğu’nun kalan bölümleri ile Mağaza Bloğu’nun tüm inşaatına adım atıldı.

Mart 2005 yılında “geçici kabul” kabul çalışmalarımızın son bulması ile birlikte Kuyumcukent Atölye ve Mağaza bloklarını müteahhit firmadan teslim aldık. Bu tarihten itibaren kooperatif ortaklarımıza anahtarlarını teslim etmeye başladık. Anahtarlarını teslim alan iş yeri sahibi ortaklarımız/ kiracılarımız, mevcut aşamada, taşınma ve yerleşme faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Yerleşme işlemleri, kooperatif ortaklarımız tarafından kurulan ve kompleksin yönetim-işletme faaliyetlerini yürüten Kuyumcukent İşletme Anonim Şirketi’nin (KİAŞ) hazırladığı “Dekorasyon ve Tesisat Şartnamesi” doğrultusunda yapılmaktadır. Atölye sahibi ortaklarımız, işyerlerinin iç donanım ve yerleşim düzeninin, teknik unsurlara bağlı olarak farklılık taşıması nedeniyle, taşınma ver yerleşme çalışmalarında, doğal olarak, ciddi bir zamanlamaya ihtiyaç duymaktadır.

Geçilen bir yıllık zaman dilimi içerisinde, Kuyumcukent Atölye Bloklarındaki doluluk oranının artması, aynı zamanda da ulaşım problemini çözümlemesi ile birlikte 23 Aralık 2006 tarihinde Kuyumcukent Atölye Bloğu ve Köprülü Kavşak açılışını resmi olarak Sayın Başbakanımız Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleştirmiştir.


KİAŞ

180.000 m2 arsa alanında 328.000 m2 kapalı alan içinde 3.000’in üzerinde işyerine sahip devasa bir tesis olan Kuyumcukent kompleksinin ancak profesyonel bir işletme şirketi ile idaresi mümkün olabileceğinden, Kat Maliklerinin girişimleri Temmuz 2004’de Kuyumcukent’i yöneten ve işleten şirket KİAŞ kurulmuştur.

Ana faaliyeti tesis yöneticiliği ve işletmesi olan, bu faaliyetlerini de güvenlik, teknik hizmet, temizlik ve peyzaj-botanik olmak üzere 4 ana grupta taşeron firmaları görevlendirerek yerine getiren KİAŞ, tesis yöneticiliğinde profesyonel işletmecilik yapan 1.800 civarında ortağı olan anonim ve aynı zamanda da ticari bir şirketidir.

9 kişilik Yönetim Kurulu üyesinden oluşan KİAŞ’ta, kadro çalışanları dışında Yeminli Mali Müşavir, Hukuk Müşaviri ve Teknik Danışman olmak üzere üç danışman görev yapmaktadır. KİAŞ’ın mali verileri SPK denetimine tabi olup her sene bağımsız denetim firması tarafından raporlanmaktadır.

KİAŞ, Kuyumcukent tesisinde üyelerden topladığı aidat, müşterek medhal olarak ayrılmış alanlardan elde ettiği kira gelirleri ile üyelerden elde ettiği otopark hizmet bedeli gibi elde ettiği gelirleri, tesise ait tüm giderleri (bakım ve onarım, güvenlik, temizlik, ortak alan giderleri, personel ücretleri ve amortisman giderleri vs.) karşılamak üzere kullanmaktadır.

 

Yukarı Çık